Seminarium nt. Zarządzanie informacją o elementach infrastruktury kolejowej z wykorzystaniem modelu 3D oraz elementów metodologii BIM

W dniu 25.02.2019 r. SITK RP Oddział w Krakowie – Koło Zakładowe w Przedsiębiorstwie Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zorganizowały seminarium nt. Zarządzanie informacją o elementach infrastruktury kolejowej z wykorzystaniem modelu 3D oraz elementów metodologii BIM.

Seminarium odbyło się w siedzibie Spółki Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie przy ulicy Prokocimskiej 4. W seminarium wzięli udział członkowie SITK, MOIIB oraz osoby niezrzeszone – razem 21 osób.

Prelegentem był Dyrektor Sebastian Motyl, który omówił prezentację programu pilotażowego zrealizowanego przez PNUIK w okresie 15.11.2017 r. – 15.03.2018 r. dotyczącego opracowania modelu 3D obiektu mostowego na linii kolejowej nr 191 w km 14,071z uwzględnieniem zastosowania i weryfikacji pod kątem możliwości ewentualnego wdrożenia elementów metodyki BIM.

Czytaj dalej

Prelekcja nt. Krakowskie doświadczenia w odnowie taboru komunikacji miejskiej jako pojazdów historycznych i zabytkowych

Pragnąc zatrzymać upływający czas często otaczamy się drobnymi przedmiotami związanymi z naszymi najlepszymi wspomnieniami. Nieraz to nasze małe zbieractwo przeradza się w zawodowe wręcz kolekcjonerstwo prezentowane na szerszym forum. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pokazy starych samochodów. Dzięki wielbicielom warczących pojazdów, ich uporowi w poszukiwaniu oryginalnych części i planów oraz poświęceniu i wielu wyrzeczeniom, zachowane zostały pojazdy, którymi niegdyś przemieszczali nasi ojcowie drogi i bezdroża.

A co z pojazdami komunikacji miejskiej? pojazdami, bez których żadne zdrowo rozwijające się miasto nie jest w stanie się rozwijać i pracować? Czy możemy zobaczyć stary zabytkowy autobus, trolejbus, tramwaj albo czy znane są nam godziny otwarcia najbliższego muzeum lub skansenu posiadającego takie pojazdy? Być może tak, lecz prawie wszystkie informacje pochodzą spoza naszego kraju. Na szczęście to się zmienia.

Czytaj dalej

TMIR – Luty 2019

Maciej Helbin, Olgierd Wyszomirski: Możliwości wykorzystania Big Data w badaniach popytu i podaży w transporcie miejskim

Streszczenie: W badaniach popytu i podaży w transporcie miejskim powinno stosować się zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Te ostatnie są związane z wykorzystywaniem Big Data. W artykule przedstawiono badania popytu i podaży jako podstawę kształtowania oferty przewozowej transportu miejskiego. Następnie omówiono tradycyjne metody badania popytu potencjalnego i czasów jazdy pojazdów tego transportu. Na ich tle zwrócono uwagę na coraz większe możliwości wykorzystywania Big Data w tych badaniach. Określono ich specyfikę posługując się m.in. doświadczeniami praktycznymi Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni jako organizatora transportu miejskiego.

Czytaj dalej

Konkurs prac dyplomowych – wydłużamy termin zgłaszania prac

Informujemy, że wydłużyliśmy termin przyjmowania prac dyplomowych do udziału w Konkursie na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla absolwentów wyższych uczelni Krakowa.

Prace prosimy składać w Biurze Oddziału SITK RP w Krakowie ul. Siostrzana 11 (pn-pt) w godz. 8-16 do dnia 10 marca 2019 roku.

Prelekcja „Krakowskie doświadczenia w odnowie taboru komunikacji miejskiej jako pojazdów historycznych i zabytkowych”

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie przy współudziale Koła Zakładowego w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A. w Krakowie zaprasza na prelekcję:

„Krakowskie doświadczenia w odnowie taboru komunikacji miejskiej jako pojazdów historycznych i zabytkowych”

Czytaj dalej

Zebranie Sprawozdawcze Oddziału za rok 2018

Serdecznie zapraszamy do udziału w Zebraniu Sprawozdawczym Oddziału SITK RP w Krakowie za rok 2018, które odbędzie się w dniu 11 marca 2019 roku o godz. 16.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie przy ul. Brożka 3.

Program zebrania obejmuje:

  1. Otwarcie zebrania, powitanie.
  2. Wręczenie legitymacji członkowskich nowo przyjętym członkom.
  3. Wręczenie odznak honorowych SITK RP.
  4. Sprawozdanie z działalności Oddziału za rok 2018.
  5. Opinia i protokół Komisji Rewizyjnej do Sprawozdania Oddziału za rok 2018.
  6. Podjęcie Uchwały o przyjęciu sprawozdania z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej za rok 2018.
  7. Przedstawienie programu działania na rok 2019.
  8. Dyskusja i wnioski do planu.
  9. Podjęcie Uchwały o przyjęciu programu działania na rok 2019.
  10. Prezentacja – mgr inż. Sebastian Motyl „Zarządzanie informacją o elementach infrastruktury kolejowej z wykorzystaniem modelu 3D oraz elementów metodologii BIM”.
  11. Wolne wnioski.
  12. Podsumowanie, zakończenie zebrania.

Sprawozdanie zostanie wręczone uczestnikom przed zebraniem oraz będzie dostępne na stronie internetowej.

Tradycyjnie zebranie ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich chętnych Członków Oddziału.

 

 

Prelekcja „NAJCIEKAWSZE DROGI ŚWIATA”

W imieniu Klubu Seniora i Krajowego Klubu Miłośników Historii i Zabytków Transportu zapraszamy na prelekcję z serii: „NAJCIEKAWSZE DROGI ŚWIATA” która odbędzie się w siedzibie Oddziału SITK RP w Krakowie przy ulicy Siostrzanej nr 11 w dniu 5 marca 2019 roku o godzinie 16.00

Czytaj dalej

Rusza coroczny Konkurs na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla absolwentów wyższych uczelni Krakowa

Do udziału w konkursie prosimy zgłaszać prace, które zostały obronione w okresie od 01.01.2018 do 31.12.2018 i spełniają wymagania Regulaminu Konkursu, który znajduje się poniżej.

Wniosek wraz z egzemplarzem pracy dyplomowej oraz opinią promotora  prosimy składać w Biurze Oddziału SITK RP w Krakowie ul. Siostrzana 11 (pn-pt) w godz. 8-16 do dnia 25 lutego 2019 roku.

Prosimy o dołączenie danych adresowych autorów prac zgłoszonych do konkursu (w celu przesłania informacji o wynikach konkursu i zawiadomienia o terminie wręczenia nagród).

Zgłoszone prace dyplomowe zgodnie z Regulaminem będą oceniane przez Kapitułę Konkursu i po zakończeniu zwrócone na uczelnię.

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez SITK i Zakłady Pracy przewidujemy w czerwcu 2019 roku.