Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w Starej Synagodze, obecnie mieście się tutaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentujący dzieje i kulturę Żydów. Można tu było obejrzeć typowe wyposażenie żydowskich synagog: Birma, Aron Hakodesz, Ner Tamid, Tora oraz przedmioty związane z kulturą i obyczajami żydowskimi a także zapoznać się z tradycyjnymi świętami takimi jak: Szabat, Sukot, Chanuka czy Purim. Następnie uczestnicy przeszli ulicami dawnego miasta żydowskiego zaczynając od ulicy Szerokiej, zatrzymując się obok Domu Heleny Rubinstein, gdzie pani przewodnik przybliżyła sylwetkę kobiety sukcesu w branży kosmetycznej. Spacerując wąskimi uliczkami Józefa i Jakuba podziwiali kolejne Synagogi, ale tylko z zewnątrz. Była też okazja, aby zobaczyć dziedziniec kamienicy, na którym kręcono sceny do filmu "Lista Schindlera".
Po zwiedzeniu zabytków Kazimierza uczestnicy udali się na krótką przerwę, aby zakupić i skosztować najlepsze w mieście zapiekanki. Posileni i w bardzo dobrych humorach udali się na zwiedzanie dawnej dzielnicy chrześcijańskiej. U zbiegu ulic Skałecznej i Augustiańskiej podziwiali gotycką świątynię kościół p.w. ŚŚ. Katarzyny i Małgorzaty, następnie ulicą Skałeczną podążyli w kierunku barokowej świątyni p.w. ŚŚ. Michała i Stanisława na Skałce – miejscu gdzie męczeńską śmierć poniósł biskup krakowski, Św. Stanisław ze Szczepanowa. Na dziedzińcu przykościelnym przy sadzawce z figurą Św. Stanisława wysłuchali opowieści pani przewodnik o tragicznych dziejach tego miejsca. Następnie mijając Bazylikę Św. Katarzyny przeszli na Plac Wolnica, gdzie wznosi się dawny ratusz miejski, obecnie budynek krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Krótka przerwa była okazją do zrobienia wspólnej pamiątkowej fotografii.
Ostatnim punktem wycieczki była piętnastowieczna Bazylika Bożego Ciała, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Z uwagi na odbywające się w tym czasie nabożeństwo, uczestnicy wycieczki podziwiali Bazylikę z zewnątrz. Wycieczkę zakończono wspólną kawą w sympatycznej Restauracji „De Silva”.
Opracowała: Janina Mrowińska
Sekretarz Oddziału SITK w Krakowie