Szypska Fatra stanowi część grupy górskiej Wielkiej Fatry, i jest najbardziej wysuniętą na północ jej częścią. Najwyższym szczytem jest Ṧip /1170m n.p.m./, który stanowił cel tej wyprawy.
Po około 2,5 godzinnej jeździe, autobus bezpiecznie dojechał do niewielkiej miejscowości Stankovany, położonej blisko drogi do Rużemberok, skąd żwawym krokiem wszyscy ruszyli w stronę początku szlaku górskiego prowadzącego przez cały masyw Ṧipu. Po drodze, zdecydowano o zejściu ze szlaku, aby móc zobaczyć niezwykłe zjawisko w postaci jeziorek trawertynowych, stanowiących namiastkę niezwykłych Pamukkale w Turcji.
Po powrocie na szlak, rozpoczęła się wędrówka po dość stromym podejściu do pierwszego punktu postojowego, jakim był Podsip. Podczas odpoczynku przewodnik Marta przedstawiła znaczenie nazwy szczytu Ṧip, która po słowacku oznacza cierń/kolec, ponieważ nawiązuje do specyficznej budowy tego szczytu – spiczastej, a zarazem ostrej sylwetki tej góry, budzącej podziw oglądających ją z daleka turystów. Opowiedziała również o unikalnej roślinności występującej w tej części Wielkiej Fatry, jak również żyjących tam zwierząt.
Kolejnym punktem wycieczki był Zadný Šíp, który jest oddalony od głównego wierzchołka o ok. 900 m. Charakterystyczną cechą tego szczytu jest wysoki, drewniany krzyż. Po krótkim odpoczynku, i dużej dawce wiedzy przyrodniczej, wyruszono w ostatni etap wyprawy na szczyt Ṧip. Z uwagi, że Ṧip to najwyższy szczyt masywu Wielkiej Fatry, jak również piękną słoneczną pogodę towarzyszącą od początku dnia, można było podziwiać niesamowitą panoramę gór oraz leżących u ich podnóży okolicznych miasteczek.
Następnym punktem na trasie wycieczki było przejście przez szeroką przełęcz Žaškovské Sedlo, po czym udano się w kierunku Škutovej Doliny, którą spływa Škutovy Potok, aż do miejsca przyjazdu – miejscowości Stankovany, gdzie w cieniu parasoli mogliśmy schronić się od słonka i uzupełnić brakujące płyny J
Opracowała: Beata Toporska
Przewodnicząca Koła SITK przy
Mota-Engil Central Europe S.A.