Wydanie drugie, poprawione, uzupełnione i rozszerzone
Praca zbiorowa pod redakcją Wiesława Starowicza
Autorzy monografii: Barbara Karcz, Barbara Skrabacz-Matusik, Piotr Talaga
ISBN 978-83-63492-13-7
Wydawnictwo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krakowie, KRAKÓW 2019
Monografia liczy 274 strony.
Monografia jest drugą częścią cyklu poświęconego ważnym obszarom uwarunkowań funkcjonowania przewoźników na rynku usług transportowych. Część II Monografii obejmuje wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa pracy, prawa podatkowego, zarządzania finansami przedsiębiorstwa i finansowania działalności przedsiębiorstwa transportowego. W stosunku do pierwszego wydania z 2014 roku jest poprawiona, rozszerzona i zaktualizowana.
Monografia jest zbiorem niezbędnej wiedzy dla kierownictw firm transportowych w trakcie codziennej pracy oraz dla osób zamierzających utworzyć firmę transportową. Może być też materiałem pomocniczym do wykładów i ćwiczeń prowadzonych na kursach przygotowujących do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowej. Może również służyć do indywidualnego studiowania przez osoby przystępujące do egzaminu w trybie eksternistycznym.
Zakres zagadnień w monografii jest zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009. z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 51) oraz z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 22 czerwca 2017 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. poz. 1352).
Monografia uwzględnia zmiany w polskim i europejskim prawie około transportowym w ostatnich latach. Wszystkie materiały zawarte w książce opracowano wg stanu prawnego na dzień 30 września 2019 roku.