Spotkanie „SINUSOWE” Klubu Seniora połączone z Jubileuszem Stefana Maniewskiego

Pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Seniora, które odbyło się w dniu 2 września 2014r., miało szczególnie uroczysty charakter, z uwagi, iż w tym dniu okrągłą dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin oraz imieniny obchodził Kolega Stefan Maniewski. Aby uczcić tak zacny Jubileusz, na spotkanie przybyli: Lidia Żakowska – Prezes Zarządu Oddziału, Mariusz Szałkowski – Członek Zarządu Oddziału, Janina Mrowińska – Sekretarz Oddziału, Danuta Schwertner – Redaktor Informatora oraz trzynastu członków Klubu Seniora.

Czytaj dalej

POKÓJ DO WYNAJĘCIA

img_0033 W siedzibie naszego Oddziału posiadamy do wynajęcia pokój jednoosobowy, wolny od zaraz. Mieszkanie składa się z dwóch pokoi /w tym jeden pokój zajmuje pracująca Pani/, garderoby, wspólnej łazienki i kuchni oraz holu wejściowego. Mieszkanie jest częściowo umeblowane i posiada oddzielne wejście przez boczną klatkę schodową.

Czytaj dalej

TMiR – Wrzesień 2014

Andrzej Brzeziński,  Karolina Jesionkiewicz-Niedzińska: Rower jako alternatywa dla samochodu w podróżach łączonych na przykładzie aglomeracji warszawskiej

Streszczenie: Mobilność stanowi jedną z głównych aktywności człowieka. Ludzie korzystają z systemu transportowego każdego dnia w dojazdach do pracy, na zakupy oraz w ramach czasu wolnego. Duży udział samochodów w podziale zadań przewozowych tworzy uciążliwości w centrach miast, powoduje stany kongestii, obniża jakość obsługi komunikacyjnej. Próby nadążania za zapotrzebowaniem ze strony zmotoryzowanych skazane są na porażkę i prowadzą do degradacji przestrzeni publicznej, powodują wzrost zanieczyszczenia powietrza i hałasu, utraty przestrzeni publicznej oraz obniżają jakość podróży wykonywanych pieszo i na rowerze. Nie oznacza to konieczności ograniczania mobilności, ale raczej wpływania na nią na przykład poprzez zachęcanie do przesiadania się do transportu zbiorowego.

Czytaj dalej

TMIR – Sierpień 2014

Andrzej Krych: Logika interwencji w projektach  inżynierskich

Streszczenie: W latach 90-tych pod przewodnictwem Komisji Europejskiej wypracowane zostały zasady budowania projektów oparte na tzw. ramie logicznej (Logical Framework Approach – LFA).  Zasady te opracowano z myślą o kontroli efektywności systemu dopłat do inwestycji infrastrukturalnych w krajach członkowskich. W ostateczności formuła LFA w niewielkim stopniu utrwaliła się w pragmatyce wykorzystania tych środków po rozszerzeniu Unii o nowe kraje członkowskie. Obserwując procesy inwestycyjne w transporcie wsparte środkami unijnymi i zasadami Niebieskiej Księgi, postrzega się zasadnicze rozbieżności pomiędzy osiągniętymi efektami tych projektów a ich skutkami – zarówno w skali makroekonomicznej, jak lokalnej. Wbrew nadziejom nie rozwiązują one w sposób trwały zasadniczych problemów transportu i jego sytuacji.

Czytaj dalej