Najbliższe posiedzenie Zarządu odbędzie się w dniu 09 lipca 2018 roku o godzinie 16.30 w siedzibie Oddziału przy ul. Siostrzanej 11 w Krakowie.
Najbliższe posiedzenie Zarządu odbędzie się w dniu 09 lipca 2018 roku o godzinie 16.30 w siedzibie Oddziału przy ul. Siostrzanej 11 w Krakowie.
IV Rodzinny Piknik tranSPORTOWY odbył się w słoneczną i prawdziwie letnią sobotę 16 czerwca 2018 roku na boisku sportowym w Ochojnie. Tradycyjnie organizacją wydarzenia, przygotowanego dla wszystkich członków Oddziału SITK w Krakowie oraz ich rodzin, zajęli się członkowie Koła w Politechnice Krakowskiej z Prezes Koła – Sabiną Puławską-Obiedowską na czele. Wsparcie koleżanek i kolegów (a szczególnie Krzysztofa Francuza, Urszuli Dudy-Wiertel, Pauliny Sapoń, Tomasza Kulpy i Aleksandry Ciastoń-Ciulkin) z Koła w PK dało wymierne korzyści w postaci wspaniale zorganizowanego Pikniku, w którym wzięło udział ponad 70 osób (w tym 35 dzieci).
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce rozpoczął obchody 25 – lecia istnienia. To właśnie od 11 czerwca 1993 roku nastał nowy rozdział dla uruchomionej w latach 40. XX wieku Parowozowni w Chabówce – zlokalizowanej na styku słynnej Kolei Transwersalnej oraz linii Chabówka – Zakopane. W dniu 9 czerwca 2018 r. wspominaliśmy ś.p. Pawła Zaleskiego założyciela Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Z inicjatywy członków internetowego forum "pentax.org.pl" oraz Fundacji Era Parowozów odsłonięto tablicę upamiętniającą osobę założyciela Skansenu. Ponadto w sali tradycji został umieszczony portret Pawła Zaleskiego w mundurze kolejowym z dystynkcjami naczelnika, gdyż w tamtym czasie – w roku 1993 – pełnił on funkcję Naczelnika Lokomotywowni Pozaklasowej w Suchej Beskidzkiej, której podlegał Oddział Zamiejscowy w Chabówce.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie, Koło Zakładowe SITK RP w Mota-Engil Central Europe S.A. oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie zorganizowało w dniu 8 maja 2018r. wyjazd do Kielc na XXIV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA.
Tegoroczne Targi Budownictwa Drogowego zgromadziły ponad 10 tysięcy zwiedzających, 418 firm wystawienniczych. Odbyło się 10 konferencji związanych z budownictwem drogowym.
Koło Zakładowe SITK RP w Politechnice Krakowskiej organizuje tradycyjny wyjazd techniczno-integracyjny pn.: POŻEGNANIE LATA 2018 w dniach 8 – 11 sierpnia 2018 roku (środa-sobota). Będzie to już 11. edycja tego wydarzenia. Z tej okazji nieco odświeżamy i zmieniamy formułę wyjazdu. Tym razem Polskę i częściowo Niemcy przemierzać będziemy głównie koleją.
Plan wyjazdu przedstawia się następująco:
Dzień 1 – 8 sierpnia (środa):
Robert Kruk, Przemysław Brona: Metoda wskaźnikowa prognozowania przewozów towarowych w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne
Streszczenie: W artykule przedstawiono metodykę prognozowania przewozów towarowych kolejowych i drogowych w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne (np. zmiany PKB). Zmiany wielkości przewozów towarowych transportem kolejowym i drogowym łącznie (transport lądowy) rok do roku mogą być szacowane na podstawie określenia funkcji elastyczności tych zmian w zależności od zmian PKB. W oparciu o szacunkowe wskaźniki zmian przewozów, istnieje możliwość prognozowania rocznych przewozów towarowych w rozpatrywanym horyzoncie czasowym, przy czym zmiany przewozów transportem lądowym są określane oddzielnie dla zdefiniowanych grup ładunków.
Katarzyna Nosal Hoy: Gender factor in travel behaviour
Streszczenie: Udział kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz role pełnione w rodzinie determinują różnice w ich zachowaniach komunikacyjnych, m.in. w zakresie motywacji podróży, ich liczby i wykorzystywanych środkach transportu. W artykule zaprezentowano te odmienności. Tezy sformułowane na podstawie badań przeprowadzonych na poziomie UE oraz w innych krajach, zweryfikowano wynikami badań podróży z kilku miast polskich. Analizy przeprowadzone na gruncie krajowym potwierdziły wnioski płynące z badań zagranicznych. Motywacje podróży mężczyzn są częściej związane z pracą i załatwianiem spraw służbowych, natomiast kobiet – z zakupami, załatwianiem spraw związanych z domem oraz towarzyszeniem innym osobom, w tym dzieciom. Znaczne różnice w liczbie podróży odbywanych przez kobiety i mężczyzn zauważalne są szczególnie w przypadku osób w wieku 25-59 lat, w analizach uwzględniających ich status.
Maciej Kruszyna: Powiązanie funkcjonalności węzła przesiadkowego z planowaniem przewozów w sieci transportowej
Streszczenie: Punktem wyjścia rozważań są wymagania poprawy funkcjonalności węzła przesiadkowego w naziemnym miejskim transporcie publicznym (integrującego tramwaje, autobusy, ewentualnie trolejbusy). Poprawa funkcjonalności ma tu dotyczyć przede wszystkim zwiększenia przepustowości węzła (umożliwienia obsługi większej liczby kursów / pojazdów) i ograniczenia strat czasu poprzez redukcję zatrzymań i nieuzasadnionych postojów, przy zachowaniu jego zwartości i wygody podróżnych. Ta część artykułu bazuje na analizie funkcjonujących węzłów oraz publikacji ich dotyczących (w tym autorskich). Sformułowane są zalecenia odnośnie pożądanej formy węzła (jako rozwiązanie docelowe). Wskazuje się także możliwe kierunki i sposoby przekształceń istniejących obiektów.