Miesięczne archiwum: Kwiecień 2019
Posiedzenie Zarządu Oddziału w dniu 28 lutego 2019r.
XXV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA do Kielc
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie, Koło Zakładowe SITK RP w Mota-Engil Central Europe S.A. oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie organizuje w dniu 14 maja 2019 roku wyjazd na:
XXV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA do Kielc.
Wielkanoc 2019
„PO KOLEI O KOLEI”
W imieniu Krajowego Klubu Miłośników Historii i Zabytków Transportu zapraszamy na pierwszą prelekcję z serii: „PO KOLEI O KOLEI”, która odbędzie się w dniu 7 maja 2019 roku o godz. 16.00 w siedzibie Oddziału SITK w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy!
Sprawozdanie z wyjazdu technicznego na budowę S7 Lubień – Rabka Zdrój, odcinek Skomielna Biała – Chabówka połączonego z przywitaniem wiosny w Dolinie Małej Łąki „wiosenne krokusy – IV”
W dniu 6 kwietnia 2019 roku Członkowie Oddziału SITK RP w Krakowie oraz jego sympatycy uczestniczyli w pierwszym w tym roku wyjeździe techniczno-krajoznawczym organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie, Koło Zakładowe w Mota-Engil Central Europe S.A., Koło Zakładowe w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie Rejon Kraków oraz Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie.
Sprawozdanie z wyjścia do Zamku Królewskiego na Wawelu II
W dniu 16 marca 2019 roku Koło SITK w Mota-Engil Cenral Europe S.A. zorganizowało drugie wyjście do Zamku Królewskiego na Wawelu – Wawel Zaginiony dla członków SITK Oddział w Krakowie oraz sympatyków – razem 19 osób. Uczestnicy spotkali się na placu koło Kościoła św. Idziego, skąd udali się w stronę Zamku Królewskiego, aby zwiedzić wystawę przedstawiającą architekturę oraz historię średniowiecznego Wzgórza Wawelskiego.
Zebranie – 08 maja 2019r.
Najbliższe posiedzenie Zarządu odbędzie się w dniu 08 maja 2019 roku o godzinie 16.30 w siedzibie Oddziału przy ul. Siostrzanej 11 w Krakowie.
TMIR – Kwiecień 2019
Michał Wolański: Zmiany w Ustawie o publicznym transporcie zbiorowym
Streszczenie: Artykuł prezentuje regres transportu publicznego na obszarach wiejskich w Polsce oraz systematyzuje próby zapobiegania temu regresowi, podejmowane w kolejnych regulacjach oraz ich projektach. Regres transportu publicznego na terenach wiejskich wynika z rosnącej dostępności motoryzacji, wyludniania się tych terenów, niżu demograficznego oraz rosnących kosztów prowadzenia przewozów – zwłaszcza kosztów osobowych i paliw. Wszystko to powoduje, że model rynkowej organizacji przewozów, wspieranych jedynie dopłatami do ulg ustawowych, który jeszcze kilkanaście lat temu był skuteczny – przestaje zapewniać nawet minimalny poziom skomunikowania obszarów wiejskich. Odpowiedzią na ten model były kolejne regulacje i projekty. Wszystkie one nie w pełni odpowiadały na przyczyny regresu – m.in. w niewielkim stopniu zdawały się nakłaniać samorządy do podejmowania funkcji organizatora przewozów, nie identyfikowały i nie usuwały barier podejmowania tej funkcji, a także nie zapobiegały ryzyku, że w wyniku zmian dodatkowe obszary zostaną pozbawione obsługi komunikacyjnej.
Sprawozdanie z seminarium „Pokaz pracy pociągu do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej (PUN)”
W dniu 4 kwietnia 2019r. SITK RP Oddział w Krakowie – Koło Zakładowe w Przedsiębiorstwie Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie (PNUIK) oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (MOIIB) zorganizowały seminarium nt. Pokaz pracy pociągu do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej (PUN). Pokaz odbył się w trakcie planowych prac wykonywanych przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie w ramach zadania: „Wymiana nawierzchni w torze nr 1 na linii nr 944 (odcinek Kraków Nowa Huta NHA- Kraków Nowa Huta NHE) w km: 1.106-4.635 wraz z robotami okołotorowymi na terenie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Krakowie”. W pokazie wzięli udział członkowie SITK Oddział w Krakowie, MOIIB oraz osoby niezrzeszone – razem 21 osób.