Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej jest środowiskiem skupiającym ludzi, których pasją jest transport, komunikacja i wszystko co się z nimi wiąże. Interesuje ich rozwój techniki, technologii, śledzą najnowsze trendy i rozwiązania przynoszące dynamiczny rozwój wszystkich dziedzin związanych z inżynierią i technologią.
Nasze Stowarzyszenie wybiegając w przyszłość nie zapomina jednak o dziedzictwie kulturowym, historycznym i technicznym. Te cele realizuje obchodzący w tym roku Jubileusz 25 – lecia Krajowy Klub Miłośników Historii i Zabytków Transportu SITK RP. Zadaniem Klubu jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o historii techniki i ochronie zabytków transportu, upamiętnianie twórców techniki, a także współpraca z instytucjami zajmującymi się historią techniki.
Z okazji Jubileuszu Klubu, staraniem Oddziału SITK RP w Krakowie ukazało się wydawnictwo zawierające zredagowane zapisy odczytów wygłoszonych podczas seminariów i spotkań plenarnych członków Klubu. Autorem większości opracowań jest Przewodniczący Klubu Jerzy Hydzik, pozostali autorzy to: Władysław Alaborski (†), Adam Kotuszewski, Kazimierz Mazur, Bartosz Stępień i Tomasz Wągrowski (†). Redaktorkami wydawnictwa są Janina Mrowińska i Jolanta Żurowska.
Wydawnictwo składające się z sześciu rozdziałów w szeroki, przekrojowy sposób przedstawia informacje o zabytkowych, cennych kolejowych obiektach inżynierskich, historię ich powstawania, użytkowania, problemach związanych z budową czy eksploatacją, ich znaczeniem dla regionu, kraju czy kontynentu. Z kart książki bogato ilustrowanej historycznymi, unikatowymi zdjęciami i rycinami wyłania się również zaskakujące piękno tych obiektów technicznych, ukazują się uczucia, jakie budzą one w użytkownikach czy miłośnikach historii zabytków. Są one obiektami odwiedzanymi przez miłośników historii na równi z muzeami czy innymi obiektami będącymi naszym dziedzictwem kulturowym. Wiele z tych obiektów może nie spełnia już najnowszych norm i oczekiwań technicznych czy technologicznych, ale są żywymi dziełami sztuki inżynierskiej, architektonicznej i budowlanej, a słowo „sztuka” ma tu w pełni uzasadnione zastosowanie.
Na kartach kolejnych rozdziałów można zapoznać się z najciekawszymi, najważniejszymi liniami kolejowymi przecinającymi wszystkie kontynenty naszego globu. Na zdjęciach widzimy te najbardziej znane pociągi poruszające się po infrastrukturze będącej często arcydziełem sztuki projektowania i budowania, ale widzimy je również w spektakularnym otoczeniu pięknej, zróżnicowanej przyrody, innej na każdym kontynencie.
W kolejnym rozdziale możemy podziwiać najbardziej znane polskie i zagraniczne budowle inżynierskie, które często zaskakują swym pięknem i kunsztem, pełniąc nie tylko funkcje użytkowe, ale ciesząc też użytkowników jako piękne zabytki z minionych epok.
Oddzielny rozdział poświęcono tak ukochanym przez wszystkich kolejkom wąskotorowym, które dzięki niestrudzonym staraniom miłośników i pasjonatów kolei przywrócono do funkcjonowania. Komunikacja miejska – polska i zagraniczna – również znalazła tu swoje miejsce. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź transportu ma przed sobą wielką przyszłość i ważne zadania do spełnienia w warunkach zwiększającego się zatłoczenia komunikacyjnego, szczególnie w dużych miastach i aglomeracjach.
Osobne miejsce w książce zajęła historia krakowskiego Dworca Kolejowego, który jest ważnym punktem pełniącym różnorodne, niezwykle istotne dla funkcjonowania miasta funkcje. Sam dworzec, jego otoczenie i infrastruktura to cały zespół pięknych zabytków techniki, z których każdy ma swoją ciekawą, odrębną i wartą poznania historię. Historia nie stoi w miejscu, cały czas się tworzy. Można to poczuć na własnej skórze i stać się jej częścią – aktualnie krakowski Dworzec Kolejowy to miejsce, gdzie znajdują pierwszą, najpotrzebniejszą pomoc i wyciągniętą pomocną dłoń uchodźcy z Ukrainy. To my tworzymy w tym miejscu nową historię.
Ostatni rozdział poświęcono wielkim znanym i nieznanym – ludziom zasłużonym dla kolei, którzy ją tworzyli, budowali, poświęcali jej swoje życie. Wiele z tych nazwisk popadło w zapomnienie, a warto je przypomnieć, pokazać efekty wieloletniej pracy tych ludzi połączonej z ogromną pasją.
Zachęcamy zatem do lektury książki „O kolei po kolei” – podane w przystępny, ciekawy sposób informacje uzupełnione pokaźnym zbiorem zdjęć, rycin i ilustracji wzbogacą naszą wiedzę historyczną i techniczną, przemówią też do wyobraźni przenosząc w fascynujący, bogaty świat kolei.
Warto zaznaczyć, że materiały zawarte w książce były przedstawione na licznych spotkaniach plenarnych Klubu i prezentowane na prelekcjach prowadzonych przez kol. Jerzego Hydzika. Prelekcje te nieprzerwanie odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca, ciesząc się wielką popularnością wśród członków i sympatyków Oddziału.