W dniu 26 listopada 2016 w wyremontowanym zabytkowym budynku tarnowskiego dworca kolejowego odbyło się seminarium „160 lat kolei w Tarnowie”. Patronat honorowy nad seminarium objął Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Uroczyste obchody zorganizował Oddział SITK RP w Krakowie przy współudziale Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W seminarium uczestniczyli:
- Jadwiga Stankiewicz – z-ca Prezydenta Tarnowa
- Jacek Sumera – Prezes Zarządu NOT w Tarnowie
- Jerzy Hydzik – Przewodniczący Krajowego Klubu Miłośników Historii i Zabytków Transportu
oraz kolejarze z węzła tarnowskiego, miłośnicy dróg żelaznych, mieszkańcy miasta i nieliczni przedstawiciele z Oddziału SITK w Krakowie.
Po serdecznym przywitaniu uczestników przez prowadzącego Marka Błeszyńskiego padła komenda „proszę wstać” i wprowadzono na salę obrad sztandar jaki tarnowscy kolejarze otrzymali w 1923 roku. Jest to jeden z najstarszych sztandarów kolejowych w Polsce. Jego fundatorem był między innymi Ignacy Daszyński marszałek Sejmu RP a sztandar nieodzownie towarzyszy najważniejszym wydarzeniom kolejowym w Tarnowie. W czasie przerwy kawowej zapalono symboliczne znicze pod tablicami upamiętniającymi wybuch bomby zegarowej w pomieszczeniach dworca 28 sierpnia 1939 roku oraz wywóz więźniów z Tarnowa do obozu zagłady w Oświęcimiu.
Wygłoszono pięć referatów zarówno z historii kolejnictwa na ziemi tarnowskiej jak i poruszające współczesne problemy z jakimi boryka się kolej:
- Rafał Pietrończyk: Modernizacja linii kolejowej E30/C-E 30, odcinek Kraków-Rzeszów etap III.
- Jerzy Hydzik: Historia powstania kolei na terenie Tarnowa (opracowany na postawie materiałów dostarczonych przez Krzysztofa Jasińskiego)
- Krzysztof Galas: Tarnowskie Parowozownie
- Leszek Zakrzewski: Parowozy unikalnej Konstrukcji z początków kolei Kraków – Dębica
- Marek Kostyrzewski: Wspomnienia elektryfikacji linii Kraków – Medyka
Referaty były na tyle ciekawe i interesujące, że Prezes Zarządu NOT w Tarnowie zwrócił się z prośbą o powtórzenie seminarium w najbliższym czasie w reprezentacyjnej Sali Ratusza Miejskiego.
Gospodarzem prowadzącym obrady w historycznym kolejowym mundurze sprzed Pierwszej Wojny Światowej był pomysłodawca i główny organizator imprezy Marek Błeszyński, który w swej długiej karierze zawodowej był między innymi Naczelnikiem sekcji pasażerskiej w Tarnowie.
Bezpłatny przejazd koleją na trasie Kraków Główny – Tarnów jak i powrót do Krakowa sponsorowały Przewozy Regionalne.
Sponsorem poczęstunku w czasie przerwy kawowej podczas, której uczestnicy mogli podziwiać wyremontowane pomieszczenia dworca jak i obiadu serwowanego w restauracji znajdującej się w piwnicach dworca była firma RAMATECH-INSTAL S.C. z Krakowa.
Opracowanie: Anna Bujak
Galeria: Krzysztof Jasiński, Leszek Zakrzewski, Krzysztof Racułt