W dniu 11 września br. członkowie Klubu Seniora uczestniczyli w wyjeździe technicznym do fabryki Opla w Gliwicach. Organizatorem wyjazdu był kol. Janusz Kucharski, w wyjeździe uczestniczyło 10 osób. Seniorzy wyjechali z Krakowa z samego rana, kierując się na autostradę A4. Warto przypomnieć, że w jej budowę zaangażowani byli członkowie Klubu: Stefan Maniewski i Jan Dziedzic.
Po przyjeździe do Gliwic Seniorzy najpierw zwiedzili zbudowaną w 1935 roku historyczną rozgłośnię wieży radiowej. Wysokość 111 m daje jej status najwyższej zbudowanej w całości z drewna konstrukcji na świecie, wieża spojona jest ponad 16 tysiącami misiężnych śrub. Aktualnie kompleks wieży i otaczających ją budynków to Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwice, będący oddziałem Muzeum w Gliwicach. Stojący obok wieży budynek nadawczy był miejscem dokonanej 31 sierpnia 1939 roku hitlerowskiej prowokacji, której celem było usprawiedliwienie napaści na Polskę. Seniorzy obejrzeli wystawę w Muzeum i wysłuchali opowieści na temat walki o przyłączenie Śląska do odrodzonej Polski. Poprzedziły to trzy Powstania Śląskie, możliwe dzięki wsparciu z odrodzonej Polski – specjalnego sztabu wojskowego w Krakowie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Trzecie powstanie, które wybuchło 3 maja 1921 roku zakończyło się sukcesem, powstańcy opanowali Katowice, Bytom, Tarnowskie Góry, Pszczynę. Największe walki toczyły się w rejonie Kędzierzyna i Góry Św. Anny. W czerwcu wyczerpane walkami strony zostały zmuszone do rozejmu, a w październiku 1921 roku specjalna komisja Ligi Narodów wyznaczyła granicę pomiędzy Polską, a Rzeszą Niemiecką. Granica bezdusznie podzieliła jednolity obszar gospodarczy i kulturowy. Dzieliła osiedla, fabryki, linie kolejowe i nie zadowoliła żadnej ze stron. Dopiero 20 czerwca 1922 roku oddziały Wojska Polskiego przejęły przyznaną Polsce część Górnego Śląska.
Po zwiedzeniu obiektów rozgłośni, Seniorzy udali się do Fabryki Opla. Zwiedzając fabrykę mieli okazję do porównań ze zwiedzaną wcześniej fabryką w Tychach. Obie fabryki to w zasadzie montownie samochodów z elementów produkowanych w różnych krajach, również w Polsce. Fabryka Opla zbudowana została później, niż ta w Tychach, jest tu mniejszy stopień automatyzacji, w halach fabryki widać więcej pracowników, imponuje organizacja pracy, czystość w halach i na zewnątrz. Seniorzy zwiedzając fabrykę i zapoznając się z procesem produkcyjnym otrzymali bardzo dużo ciekawych informacji.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Zamku w Pszczynie. Seniorzy zwiedzając zamek i piękny park, zapoznali się z historią zamku i jego dziejami. Historia zamku sięga czasów króla Władysława Jagiełły, którego krewna, córka litewskiego księcia i księżniczki riazańskiej – Helena Korybutówna, wychowana na dworze królewskim, została wydana za Księcia raciborskiego Jana II, który w umowie małżeńskiej zapisał jej Pszczynę, Mikołów i Bieruń. Następnie Pszczyna miała wielu właścicieli: księcia Cieszyńskiego Kazimierza II, możnowładcy węgierscy Turzonowie, w 1548r. Pszczyńskie Wolne Miasto kupił biskup Wrocławski Baltazar Promnitz - jego potomni posiadali Pszczynę do 1765 roku i w tym okresie dokonano zasadniczej przebudowy. Kolejni właściciele książęta Anhalt – Kothen – Pless (1786 – 1846) utworzyli wspaniały park, nadbudowali piętro i reprezentacyjną klatkę schodową. W czasie I wojny światowej zamek był główną kwaterą cesarza Wilhelma II i siedzibą sztabu. W 1922 roku Pszczyna została przyłączona do Polski, ale zamek pozostał w rękach Hochlebergów do roku 19944, gdy został przejęty na szpital przyfrontowy.
Ostatnim punktem wyjazdu był wspólny obiad w jednej z restauracji znajdujących się w otoczeniu zamku.