Po małej przerwie, KKMHiZT postanowił wrócić do naszych cyklicznych prelekcji poświęconych historii kolei. W tym roku mija 170 lat od momentu kiedy kolej trafiła do Krakowa i właśnie z tej okazji przygotowaliśmy cykl 12 prelekcji.
Senat Wolnego Miasta Krakowa postanowił nie pozostawiać Krakowa na uboczu budowanej właśnie sieci kolejowej i w 1844 r. postanowił o budowie linii kolejowej Krakowsko-Górnośląskiej. Odcinek o długości 65 km miał połączyć Kraków z Mysłowicami w Prusach, skąd kolej już wiodła dalej na zachód do Berlina. Austriacy planowali budowę do Mysłowic odnogi swojej Kolei Północnej, zatem Kraków zyskałby połączenie ze stolicami obu państw – zaborców, oraz z Warszawą w Królestwie Polskim. Prace budowlane rozpoczęto w 1845 roku od uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dworca w Krakowie. Niestety w 1846 roku w Krakowie wybuchło powstanie, po którego upadku Wolne Miasto Kraków zostało zniesione, a jego terytorium zostało przyłączone do Austrii. Zatem inauguracyjny przejazd pierwszego w Krakowie pociągu 13 października 1847 roku miał miejsce już w zupełnie nowej sytuacji politycznej…
Rozpoczniemy jednak od początku. Prelegent – Kolega Jerzy Hydzik, przedstawi Państwu opowieść o początkach kolejnictwa. Jest to jedna z dwóch części opowieść: jak powstała kolej? I jak powstał tor kolejowy.
Spotkanie odbędzie się w dniu 22 maja b. r. o godzinie 16:00 w siedzibie Oddziału SITK RP przy ulicy Siostrzanej nr 11.
Za miesiąc przedstawimy „Powstanie toru kolejowego” i będzie to wstęp do kolejnych 10 prelekcji poświęconych jubileuszowi.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do dnia 22 maja 2017 godz. 14.30 na adres Oddziału SITK RP.